browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Gdyński trop agenta 007

Posted by on 16 stycznia 2015

Co może mieć wspólnego, napisana przez Iana Fleminga, saga o Jamesie Bondzie z Gdynią. Oglądając wszystkie ekranizacje dzieł Fleminga niczego takiego nie zauważamy. Jednakże fani literatury o agencie 007 doskonale zdają sobie sprawę z Gdyńskiego wątku.

 

Odpowiedź tkwi w powieści zatytułowanej „Operacja Piorun”. Ian Fleming przedstawia w niej opis przeszłości, jednego z głównych przeciwników Jamesa Bonda, Ernsta Stavro Blofelda. W filmach, o agencie 007, Blofeld przedstawiany jest z białym perskim kotem. Dopiero w części zatytułowanej „Żyje się tylko dwa razy”, po raz pierwszy, pokazano jego twarz. Aktorami, którzy wcielili się w twórcę organizacji WIDMO byli m.in.: Anthony Dawson, Eric Pohlmann, Joseph Wiseman oraz Telly Savalas.

Okazuje się, że główny antagonista Bonda, jest Polakiem (ojciec Polak, matka Greczynka), urodzonym 28 maja 1908 roku w Gdyni (wtedy terytorium Niemiec). Po odzyskaniu niepodległości otrzymuje Polskie obywatelstwo. Kończy studia na Uniwersytecie Warszawskim (ekonomia, historia polityczna) oraz Warszawskim Instytucie Politechnicznym (inżynierię i radionikę). Umacnia swoją pozycję nawiązując kontakt z polskim rządem w Ministerstwie Łączności oraz bawi się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podczas II Wojny Światowej sprzedaje informacje obu stronom konfliktu. Dopiero po wojnie tworzy organizację WIDMO (ang. SPECTRESPecial Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion).

 

Przykład Ernsta Stavro Blofelda, może posłużyć jako argument w niekończącym się sporze o wyższości czytania książek nad oglądaniem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *